ZoomNews

Τα τελικά αποτελέσματα των εκλογών, ποιοι θα είναι οι βουλευτές κάθε κόμματος

Mε καταμετρημένο το 99,45 των ψήφων της επικράτειας, λαμβάνουν:

ΣΥΡΙΖΑ 35,47% και 145 έδρες (από 149)

ΝΔ 28,09% και 75 έδρες (από 76)

Χρυσή Αυγή με 6,99%, και 18 έδρες (από 17)

Δημοκρατική Συμπαράταξη με 6,28% και 17 έδρες (από 13)

ΚΚΕ με 5,5% και 15 έδρες (από 15)

το Ποτάμι με 4,09 % και 11 έδρες (από 17)

Ανεξάρτητοι Έλληνες με 3,6% και έδρες (από 13)

Ένωση Κεντρώων με 3,43% και 9 έδρες

και η ΛΑΕ με 2,8%.

Όλοι οι βουλευτές στη νέα Βουλή

ΣΥΡΙΖΑ

Α΄ Αθηνών (4): Αλέξανδρος Φλαμπουράρης, Γαβριήλ Σακελλαρίδης, Νίκος Βούτσης και Νίκος Φίλης

Β΄ Αθηνών (18): Ευκλείδης Τσακαλώτος, Παναγιώτης Κουρουμπλής, Νίκος Παππάς, Γιάννης Μπαλάφας, Πάνος Σκουρλέτης, Νίκος Ξυδάκης, Νίκος Τόσκας, Χριστόφορος Παπαδόπουλος, Γιώργος Δημαράς, Γιάννης Θεωνάς, Χρήστος Σπίρτζης, Βασιλική Κατριβάνου, Χαρά Καφαντάρη, Γιάννης Τσιρώνης Ελένη Αυλωνίτου, Αννέτα Καββαδία, Στάθης Παναγούλης και Γιώργος Κυρίτσης

Α΄ Πειραιώς (5): Θεόδωρος Δρίτσας, Ελένη Σταματάκη, Κώστας Δουζίνας, Γεωργία Γεννιά και Πανάγος Γεωργόπουλος

Β΄ Πειραιώς (3): Δημήτρης Βίτσας, Νίνα Κασιμάτη και Εύη Καρακώστα

Αττικής (5): Αριστείδης Μπαλτάς, Νάσος Αθανασίου, Πάνος Σκουρολιάκος, Γιώργος Πάντζας και Γιάννης Δέδες

Α΄ Θεσσαλονίκης (6): Νίκος Παρασκευόπουλος, Γιάννης Αμανατίδης, Τάσος Κουράκης, Μάρκος Μπόλαρης, Τριαντάφυλος Μηταφίδης και Αλέξανδρος Τριανταφυλλίδης

Β΄ Θεσσαλονίκης (2): Σωκράτης Φάμελλος και Δημήρης Μάρδας

Αχαΐας (3): Σία Αναγνωστοπούλου, Κωνσταντίνος Σπαρτινός και Ανδρέας Ριζούλης

Ηρακλείου (5): Αλέξης Τσίπρας, Γιάννης Μιχελογιαννάκης, Σωκράτης Βαρδάκης, Νίκος Ηγουμενίδης και Μιχαήλ Κλάδος. Εάν ο κ. Τσίπρας επιλέξει την έδρα της Λάρισας τότε εκλέγεται και η Φανή Κουτσουμπού – Παπαδάκη

Λαρίσης (2): Αλέξης Τσίπρας και Άννα Βαγενά. Εάν ο κ. Τσίπρας επιλέξει την έδρα του Ηρακλείου τότε εκλέγεται και ο Νίκος Παπαδόπουλος

Αιτωλοακαρνανίας (3): Γιώργος Βαρεμένος, Μαρία Τριανταφύλλου και Δημήτρης Δούρος

Δημοκρατική Συμπαράταξη (ΠΑΣΟΚ – ΔΗΜΑΡ)

Θανάσης Θεοχαρόπουλος (Επικρατείας)

Κώστας Σκανδαλίδης (Α΄ Αθηνών)

Φώφη Γεννηματά και Ανδρέας Λοβέρδος (Β΄ Αθηνών) καθώς και Μιχάλης Χρυσοχοΐδης εάν η πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ επιλέξει την έδρα της Αχαΐας

Εύη Χριστοφιλοπούλου (Αττικής)

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Αιτωλοακαρνανίας)

Γιάννης Μανιάτης (Αργολίδος)

Οδυσσέας Κωνσταντινόπουλος (Αρκαδίας)

Φώφη Γεννηματά (Αχαΐας) και Θεόδωρος Παπαθεοδώρου εάν η πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών

Χαρά Κεφαλίδου (Δράμας)

Γιάννης Κουτσούκος (Ηλείας)

Βασίλης Κεγκέρογλου (Ηρακλείου)

Ευάγγελος Βενιζέλος (Α΄ Θεσσαλονίκης)

Γιώργος Αρβανιτίδης (Β΄ Θεσσαλονίκης)

Μιχάλης Τζελέπης (Σερρών)

Νίκος Τσώνης (Φθιώτιδος)

Ιωάννης Δριβελέγκας (Χαλκιδικής)

ΚΚΕ

Αλέκα Παπαρήγα (Επικρατείας)

Λιάννα Κανέλλη (Α΄ Αθηνών)

Δημήτρης Κουτσούμπας, Θανάσης Παφίλης και Χρήστος Κατσώτης (Β΄ Αθηνών)

Διαμάντω Μανωλάκου (Β΄ Πειραιώς)

Γιάννης Γκιόκας (Αττικής)

Νίκος Μωραΐτης (Αιτωλοακαρνανίας)

Νίκος Καραθανασόπουλος (Αχαΐας)

Μανώλης Συντυχάκης (Ηρακλείου)

Γιάννης Δελής (Α΄ Θεσσαλονίκης)

Θανάσης Βαρδάλης (Β΄ Θεσσαλονίκης)

Γιώργος Λαμπρούλης (Λαρίσης)

Σταύρος Τάσσος (Λέσβου)

Το Ποτάμι

Σπύρος Λυκούδης (Α΄ Αθηνών)

Γρηγόρης Ψαριανός, Χάρης Θεοχάρης και Γιώργος Αμυράς (Β΄ Αθηνών)

Νίκος Ορφανός (Β΄ Πειραιώς)

Γιώργος Μαυρωτάς (Αττικής)

Σπύρος Δανέλλης (Ηρακλείου)

Σταύρος Θεοδωράκης (Α΄ Θεσσαλονίκης) και Χριστίνα Ταχιάου εάν ο επικεφαλής του κόμματος επιλέξει την έδρα του νομού Χανίων

Κατερίνα Μάρκου (Β΄ Θεσσαλονίκης)

Ιλχάν Αχμέτ (Ροδόπης)

Σταύρος Θεοδωράκης (Χανίων) και Δάφνη Μανουσάκη εάν ο επικεφαλής του κόμματος επιλέξει την έδρα της Α΄ Θεσσαλονίκης

Ανεξάρτητοι Έλληνες

Έλενα Κουντουρά (Α΄ Αθηνών)

Πάνος Καμμένος και Θανάσης Παπαχριστόπουλος (Β΄ Αθηνών), καθώς και Τέρενς Κουίκ εάν ο πρόεδρος του κόμματος επιλέξει την έδρα του Ηρακλείου

Δημήτρης Καμμένος (Β΄ Πειραιώς)

Κώστας Κατσίκης (Αττικής)

Νίκος Νικολόπουλος (Αχαΐας)

Πάνος Καμμένος (Ηρακλείου) και Γρηγόρης Μακαρόνας εάν ο πρόεδρος των ΑΝΕΛ επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών

Κώστας Ζουράρης (Α΄ Θεσσαλονίκης)

Γιώργος Λαζαρίδης (Β΄ Θεσσαλονίκης)

Μαρία Κόλλια – Τσαρούχα (Σερρών)

Ένωση Κεντρώων

Μάριος Γεωργιάδης (Α΄ Αθηνών)

Βασίλης Λεβέντης και Γιώργος – Δημήτρης Καρράς (Β΄ Αθηνών), καθώς και Νίκος Χατζηαθανασίου εάν ο πρόεδρος του κόμματος επιλέξει την έδρα της Α΄ Θεσσαλονίκης

Τάσος Κατσαρης (Α΄ Πειραιώς)

Θεοδώρα Μεγαλοοικονόμου (Β΄ Πειραιώς)

Δημήτρης Καβαδέλλας (Αττικής)

Βασίλης Λεβέντης (Α΄ Θεσσαλονίκης) καθώς και ο Ιωάννης Σαρίδης εάν ο πρόεδρος του κόμματος επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθηνών

Αριστείδης Φωκάς (Β” Θεσσαλονίκης)

Αναστάσιος Μεγαλομύστακας (Σερρών)

Χρυσή Αυγή

Χρήστος Παππάς (Επικρατείας)

Νίκος Μιχαλολιάκος (Α΄ Αθηνών), ο οποίος εάν επιλέξει την έδρα της Β΄ Αθήνας τότε εκλέγεται η Δήμητρα Βελέτζα

Γιώργος Γερμενής, Ηλίας Παναγιώταρος, καθώς και Ελένη Ζαρούλια στη Β΄ Αθηνών εάν ο κ. Μιχαλολιάκος επιλέξει την έδρα της Α΄ Αθηνών

Νικόλαος Κουζηλός (Α΄ Πειραιώς)

Ηλίας Κασιδιάρης (Αττικής)

Μιχάλης Αρβανίτης (Αχαΐας)

Ευάγγελος Καρακώστας (Βοιωτίας)

Νίκος Μίχος (Ευβοίας)

Μιχάλης Τσακίρης (Ημαθίας)

Αντώνης Γρέγος (Α΄ Θεσσαλονίκης)

Ιωάννης Αϊβατίδης (Κερκύρας)

Χρήστος Χατζησάββας (Κιλκίς)

Δημήτρης Βλαχόπουλος (Κορινθίας)

Γιώργος Δημακογιάννης (Λακωνίας)

Δέσποινα Σβερώνη – Χονδρονάσιου (Λαρίσης)

Παναγιώτης Ηλιόπουλος (Μαγνησίας)

Ιωάννης Σαχινίδης (Πέλλας)

Απόστολος Γκλέτσος (Φθιώτιαδς)

Related Posts

%d bloggers like this: